ÚvodMilitaryUSAECHELON, anglosaský systém monitorovania všetkej komunikácie

ECHELON, anglosaský systém monitorovania všetkej komunikácie

Päť očí

Spojené Štáty, Anglicko, Kanada, Austrália a Nový Zéland (päť očí) vytvorili špionážnu sieť ako súčasť ich Anglosaského “klubu” v roku 1947. Po druhej svetovej vojne bolo jasné, že prichádza prerozdelenie sveta a tento systém im mal zabezpečiť pokrytie celej planéty a strategickú výhodu.

O systéme ECHELON sa začíname dozvedať viac ku koncu 60. rokov. Jeho primárnou úlohou v tom čase bolo monitorovanie vojenskej a diplomatickej komunikácie bývalého Sovietskeho Zväzu. Oficiálne do služby ale mal “vstúpiť” až v roku 1971. U takýchto projektoch bolo zvykom, že prvotné fázy kalkulovali potenciál a náklady projektu no bežné bolo aj to, že už funkčné projekty vstupovali “oficiálne” do služby skôr ako sa uvádzalo. Taktiež pôvodná multilaterálna spolupráca (projekt) piatich očí mohla mať iný názov, no jej výsledkom je aj ECHELON.

Po skončení studenej vojny systém ECHELON paradoxne rozšíril nie len svoje pôsobenie ale aj zdroje. Stal sa z neho globálny odpočúvací systém súkromnej a komerčnej komunikácie. V skratke automatizovaný nástroj masového odpočúvania a priemyselnej špionáže.

Zoznam krajín súčasťou UKUSA dohody. Inak povedané spolok Anglosaských krajín (päť očí),
ZDROJ: Wikimedia Commons

Európska Únia nevedela, že existuje?

Európsky Parlament v rokoch 2000 a 2001 spustil vyšetrovanie ECHELOLNu. Cieľom bolo zistiť schopnosti programu ako aj jeho využitie. Za vyšetrovanie bol zodpovedný Portugalský politik Carlos Coelho, ktorý bol aj členom Europarlamentu.

Celá vyšetrovacia delegácia vycestovala do USA aby sa stretla s predstaviteľmi nasledovných Amerických agentúr.

  • CIA – Central Intelligence Agency
  • DOC – Department of Commerce
  • NSA – National Security Agency

Všetky stretnutia ale boli Americkou vládou zrušené a preto musela byť cesta delegácie ukončená predčasne. Americká vláda v roku 2001 ešte stále tvrdo odmietala, že nejaký takýto masovo monitorovací nástroj existuje.

Aj napriek nekompletnej správe kvôli zrušeným stretnutiam Európsky Parlament prijal správu vyšetrovacieho výboru. Ich záverom bolo, že ECHELON má viacero využití no je schopný odpočúvať telefóny, fax, email, satelitnú komunikáciu a množstvo ďalších komunikačných spôsobov.

Samotná závažnosť okolo celého vyšetrovania je o to väčšia vzhľadom na to, že Spojené Kráľovstvo bolo súčasťou Európskej Únie od roku 1973 a pravdepodobne využívalo teda integráciu na viacerých úrovniach k špehovaniu vrámci anglosaského paktu.

Až Edward Snowden odhalil všetko utajované

Interné dokumenty NSA z roku 2011 a 2012 sa dostali vďaka práci Edwarda Snowdena skrz webstránku The Intercept 3. Augusta 2015 k širšej verejnosti. Prvý raz bolo potvrdené, že NSA používa kódový názov ECHELON pre jeden zo svojich programov.

Program ECHELON bol súčasťou programu FROSTING, ktorý mal byť založený NSA v roku 1966. Jeho cieľom bolo získavať a spracovávať dáta z komunikačných satelitov. FROSTING program mal svoje dva sub programy, ktoré sa volali

  • TRANSIENT – určený na odpočúvanie Sovietskych satelitov
  • ECHELON – určený na odpočúvanie INTELSAT (najväčší komerčný operátor satelitov – široká verejnosť)

Tieto správy potvrdili nie len že počas studenej vojny existoval odpočúvací projekt ale aj to, že bol rozšírený po skončení tejto éry na širokú verejnosť. Oficiálne založenie v roku 1966 ale nič nemení na tom, že po skončení druhej svetovej vojny uzavreli Anglosaské národy pakt, ktorý integroval ich špionážne záujmy. V tom čase možno pod iným kódovým menom ale do dnešného stavu sa dostal aj projekt ECHELON.

Kupola, ktorá ochraňuje anténu na zber dát, na RAF základni o ktorej sa hovorí, že je súčasťou ECHELONU
ZDROJ: Wikimedia Commons

Kde všade monitorujú komunikáciu?

AJ napriek tomu, že ECHELON je projekt uzavretý medzi anglosaskými národmi, operujú svoje špionážne stanice aj mimo domácich krajín.

Podľa uniknutých dokumentov operujú všetky odpočúvacie centrá krajiny Anglosaského paktu až na jednu výnimku. Nemecko. Spomedzi všetkých uniknutých staníc je len jedna v Nemecku, ktorú operujú Nemci a nie nejaký člen anglosaského paktu.

Bavíme sa o stanici “Bad Aibling Station” (BAS), ktorá má kódové meno Garlick. Toto je jediná stanica, ktorá operuje mimo Anglosaského paktu a je pod kontrolou bezpečnostných zložiek inej krajiny. Táto stanica spadá pod “Spolkovú Spravodajskú Službou” a je operovaná Nemeckou SIGINT agentúrou.

Zneužitý na priemyselnú špionáž aj spojencov

Píše sa rok 1999 a Nemecká spoločnosť Enercom, ktorá je priekopníkom vo veterných technológiách vyvinula prelomový generátor pre veterné turbíny. Krátko potom, čo si zažiadali o patent v USA, zistili, že spoločnosť Kenetech, ktorá bola v tom čase ich rivalom si zažiadala skorej o takmer identický patent.

Neskôr sa zistilo, že NSA špehovala a monitorovala komunikáciu Nemeckej spoločnosti a poskytla tieto informácie domácej spoločnosti Kenetech. Nemecké spoločnosti sú paradoxne na spojenectvo so západom často pod útokom priemyselnej špionáže od vlastných spojencov a je to dlhodobo známy fakt.

Samotný Wolfgang Hoffman, bývalý manažér v Bayer (farmaceutická spoločnosť) povedal, že Nemecká kontrarozviedka vie, ktoré spoločnosti sú cieľom Americkej špionáže ale aj napriek tomu odmietajú informovať zasiahnuté subjekty.

Veľký brat sa pozerá?

Častokrát sa robí sranda z ľudí, ktorí veria takýmto “konšpiráciám” no faktom ostáva, že projekt ECHELON medzi konšpirácie nepatrí. Patrí medzi vyšetrované projekty Európskou Úniou, podľa uniknutých dokumentov má násobne väčšie pokrytie ako sa čakalo a jeho obeťou môže byť prakticky ktokoľvek.

Existencia takýchto masovo komunikačných odpočúvacích nástrojov vzbudzuje množstvo otázok. Odpovedí na tieto otázky je málo a štátne orgány sa odmietajú vyjadrovať. Veľkou otázkou je aj to, kto drží moc nad celým systémom. Nedávne zmeny v kontrole a riadení Amerických satelitov spôsobili rozruch, keď toto žezlo bolo dané do rúk Vesmírnym Silám (USSF). Koncentrácia síl v rukách jedného je zlá aj v prípade armády. Aj v tomto odvetví musí existovať aspoň nejaký “systém bŕzd a protiváh”.

Časť prvá

O projekte ECHELON sa dá toho napísať veľmi veľa. Prvý článok bol zameraný skôr na také všeobecné veci a tie ďalšie budú viac do hĺbky. Množstvo hlbších informácií sú založené len na čiastočnej pravde a množstvo informácií sú len domnienky no bohužiaľ v prípade tohto projektu je to to jediné, čo verejnosť má k dispozícii.

SLEDUJ NÁS AJ TU
1,813FanúšikovHoď Like
11,500SledujúcichSleduj
NAJČÍTANEJŠIE
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ

Patrí ohňostroj k novému roku? Náš názor!

Čoraz viac ľudí volá po jeho zákazu no to tiež nie je cesta. Ako to teda vyriešiť? Zákazy cestou nie sú no problém treba adresovať a rozumne vyriešiť. Toto je náš názor na celú tému.

KF-51, nový tank, ktorý bral v úvahu moderné bojisko

Čím je tento tank taký špeciálny? Tento západný stroj si adaptoval niekoľko konceptov, ktoré sme ešte nikdy nevideli. Aké? Dozvieš sa v článku

Čo je to Špinavá Bomba a ako sa proti nej brániť?

Strach z použitia špinavej bomby na Ukrajine stúpa no treba sa porozprávať čo reálne hrozí. Je skutočne dôvod na paniku alebo ide cielené strašenie verejnosti s cieľom manipulácie? V článku sa dozvieš nie len čo to je špinavá bomba a ako sa proti nej brániť či už aj bola použitá

Nevýhodný nákup F-16 na ktorý upozornil aj Najvyšší Kontrolný Úrad

Historicky najdrahší vojenský nákup sprevádzajú samé problémy. Tu je zoznam toho, čo všetko je na tomto nákupe vlastne zle no samotný záver prekvapí nejedného