ÚvodČlánkyRozhovor so Slovákom, ktorý bol v Afrike bojovať proti pytliakom

Rozhovor so Slovákom, ktorý bol v Afrike bojovať proti pytliakom

Podarilo sa nám urobiť rozhovor s Davidom Sowiňskiým. Človekom, ktorý bol na proti-pytliackej misii v Afrike a bol ochotný sa podeliť s nami o skúsenosti a veľmi cenné informácie o tom, ako to v tejto oblasti funguje. David je súčasne vlastníkom súkromnej bezpečnostnej služby Guardian Security a zároveň vlastní strelnicu. Spojenie týchto vecí a Afriky teda dáva hneď zmysel.

Misia Poaching Prevention Africa 2022

Povedz nám, ako si sa dostal k samotnej myšlienke ísť do Afriky?

Spočiatku som sa zaujímal o prácu v Iraku Afganistane. Už som tam mal aj vybavenú prácu kontraktora, kde sme mali kontrolovať rafinérie. No nedohodli sme sa na finančnej odmene, keďže bola veľmi nízka. Potom som našiel na internete fotky môjho známeho, že je v Afrike ako spolu s Rangermi ochraňujú zvieratá proti pytliakom.

Nemal som ešte žiadne informácie ale vedel som že toto je presne to čo chcem robiť. Začal som zbierať informácie a hľadať spôsob ako sa tam dostať.

Čo všetko si si zabalil na cestu?

Nebalil som si nič extra. Zbalil som si oblečenie, výstroj (chest rig, nože, opasok) , jedlo v konzerve, zdravotnícky materiál, nejaké lieky-antibiotiká, spacák, popruh na zbraň. Čo sa týka zbraní je to veľmi drahý a komplikovaný proces na prevážanie. Zbrane sme dostali na mieste Vz.58 a FAL .308 wi.

V čom spočívala tvoja misia? A v akom štáte si bol?

Cieľ misie je uvedený už v samotnom názve Poaching prevention = prevencia proti pytliakom. Naša úloha bola jasná, a to ochrániť zvieratá za každú cenu. Zabezpečovali sme súkromnú rezerváciu v Južnej Afrike.

Foto od Davida

Ako je ošetrené pytliactvo tam kde si bol?

Vláda sa ,,tvári,, že proti tomu bojuje ale opak je pravdou. Zákony, ktoré sú tam nastavené nie sú dostatočne odstrašujúce. Častokrát sa samotní rangeri boja zakročiť, keď zistia informácie lebo aj keď sa pytliak dostane do väzenia, za pár EUR sa dostane znovu na slobodu. A to môže ohroziť samotných rangerov alebo ich rodiny.

Pre koho títo pytliaci zabíjajú a čo je najviac hľadaným tovarom?

  • Pytliakov by sme vedeli rozdeliť do 3 kategórii:

    Ľudia, ktorí lovia zvieratá kvôli mäsu aby prežili. Väčšinou lovia malé zvieratá impala, kudu atď. . Títo pytliaci nie sú moc nebezpeční pre rangerov z dôvodu, že väčšinou nie sú vyzbrojení a keď vidia strážcov parku utekajú aby sa nedostali do väzenia.

    Bohatí oligarchovia, ktorí sa nehanbia zaplatiť si odstrel vzácneho druhu v chránených oblastiach. Tento typ pytliakov je nebezpečnejším pretože si môžu dovoliť zaplatiť ,,ochranku,, aby v prípade že narazia na rangerov nemali problémy.


    Mafia/Teroristi – najväčšie nebezpečenstvo pre rangerov. Tieto organizácie dotujú svoje aktivity z peňazí ktoré získajú na čiernom trhu z predaja živočíšnych produktov (kly,rohy,zuby atď) . Málokto vie že väčšina príjmu niektorých teroristických organizácii pochádza priamo z pytliačenia zvierat.

Najviac  ,,hľadaným,, zaujímavým tovarom je roh z nosorožca. Za 1kg rohu z nosorožca dostanete 100 000 – 120 000 tisíc dolárov. A cena bude už len stúpať z dôvodu že každým rokom ich je menej. Váha rohu dospelého nosorožca môže byť až 17-18kg.  

Foto od Davida – spanie v stane

Dostal si sa do nejakej vyhrotenej situácie?

Samozrejme áno. Naháňal nás pakôň, slon, hroch a dokonca aj nosorožec sa rozbehol naším smerom ale naštastie nás zacítil a utiekol preč. Mali sme problémy aj s hadmi a pavúkmi keďže sme spávali vonku pod holým nebom.

Najvyhrotenejšia situácia bola, keď sme išli k vodnej nádrži počas kontroly parku a našli sme v nej dvoch hrochov. Jeden z nich sa schoval pod vodu a druhý sa nám krásne ukazoval a predvádzal. No zrazu si to rozmyslel a namieril si to priamo za nami a začal nás naháňať. Utekal som spolu s rangermi cez zarastenú oblasť aby sme sa hrochovi stratili. Hroch si to nakoniec rozmyslel a otočil sa naspäť do nádrže a my sme zastavili.

Ako sme rozdýchavali náš beh všimli sme si ( v smere nášho behu) veľkú pavučinu s dvoma veľkými pavúkmi. Jeden z rangerov mi povedal že ich uhryznutie by bolo pre nás smrteľné pretože ihneď treba vyhľadať lekársku pomoc a to v našom prípade bolo nemožné.

Niektoré zvieratá sú dnes strážené armádou. Za akých okolností bolo u teba povolené strieľať?

Táto misia je zameraná na ochranu zvierat proti pytliakom. Tak ako u nás aj v Afrike sú zákony (pre niektorých) ktoré treba dodržiavať. Každé narušenie bezpečnosti sa rieši individuálne. Nutná obrana a krajná núdza funguje aj v Afrike. Len bohužiaľ je to  komplikovanejšie na vysvetlenie v niektorých častiach SA. Takže prípade že by boli naplnené zákonom stanovené podmienky tak môžeme použiť zbraň.

Kde si býval a akú stravu si tam mal?

Fungovali sme systémom 3 dni v teréne kde sme spali v spacákoch v provizórnom kryte a 1 deň v kempe kde sme mali svoje izby a staré pružinové postele. Čo sa týka jedla počas tých troch dní sme jedli výlučne iba jedlo z konzervy ( corn meat, párky, fazulu). Deň oddychu v campe sme mali teplú stravu väčšinou volské oko, rybie prsty, a mäso. Spočiatku som to nechcel jesť ale hlad ma donútil. Vďaka môjmu kamarátovi som úplným hladom netrpel lebo zasponzoroval túto cestu paštétami TOP Farm.

Ako by si popísal svoju skúsenosť z misie, čo si si z toho doniesol?

Naučil som sa veľa nových vecí. Spoznal som nových ľudí, ich kultúru a zvyky. Prispel som k ochrane ohrozeným druhom zvierat. Daroval som výstroj rangerom, ktorí nemajú peniaze aby si ju dokázali kúpiť. Učil som ich bezpečne manipulovať so zbraňou čím som prispel k ochrane pri ich práci. A to najdôležitejšie…motivoval som ich pretože vidia že nielen oni ale aj ľudia z iných častí sveta ich podporujú a nie sú v tomto boji sami!

Plánuješ sa tam vrátiť?

Určíte áno. Koncom roka znovu odlietam. Termín a miesto uvádzať z bezpečnostných dôvodov nebudem. Vybavujem spoluprácu s rezerváciami priamo v Afrike. Budeme zabezpečovať výbavu, výstroj a výcvik pre rangerov, ktorí pracujú v najkritickejších oblastiach. Dohadujeme termíny kedy prichádza najviac pytliakov do chránených oblastí aby sme vedeli podporiť rangerov v kritických obdobiach a oblastiach.

Foto od Davida

David Sowiňskiý

V prípade záujmu o bezpečnostné služby alebo streľbu je možné kontaktovať Davida na linkoch nižšie

Guardian Security

Strelnica

SLEDUJ NÁS AJ TU
1,813FanúšikovHoď Like
11,500SledujúcichSleduj
NAJČÍTANEJŠIE
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ

Patrí ohňostroj k novému roku? Náš názor!

Čoraz viac ľudí volá po jeho zákazu no to tiež nie je cesta. Ako to teda vyriešiť? Zákazy cestou nie sú no problém treba adresovať a rozumne vyriešiť. Toto je náš názor na celú tému.

KF-51, nový tank, ktorý bral v úvahu moderné bojisko

Čím je tento tank taký špeciálny? Tento západný stroj si adaptoval niekoľko konceptov, ktoré sme ešte nikdy nevideli. Aké? Dozvieš sa v článku

Čo je to Špinavá Bomba a ako sa proti nej brániť?

Strach z použitia špinavej bomby na Ukrajine stúpa no treba sa porozprávať čo reálne hrozí. Je skutočne dôvod na paniku alebo ide cielené strašenie verejnosti s cieľom manipulácie? V článku sa dozvieš nie len čo to je špinavá bomba a ako sa proti nej brániť či už aj bola použitá

ECHELON, anglosaský systém monitorovania všetkej komunikácie

Masovo odpočúvací systém anglosaských národov. Čo všetko dokáže a ako sa o ňom verejnosť vôbec dozvedela? Nikdy sa totižto nemala a k úniku informácií pomohol výrazne Snowden